• info@tehranacid.com

به کیمیا تهران اسید خوش آمدید !

abmoqatar400.jpg

1

گالری  کیمیا تهران اسید
گالری  کیمیا تهران اسید
گالری  کیمیا تهران اسید
گالری  کیمیا تهران اسید

آب مقطر

توضیحات

آب مقطر چیست

مشخصات محصول آب مقطر

• نام شیمیایی : آب مقطر.

• اسامی مترادف با آب مقطر : آب دیونیزه ، آب مقطر خالص.

•گرید محصول : 1. آب مقطر صنعتی.

•خلوص : آب مقطر خالص.

•شکل ظاهری : آب زلال شفاف.

تعریف آب مقطر

آب مقطر از جمله مهم ترین حلالی است که در صنعت ، آزمایشگاه ، مراکز داروسازی استفاده می شود. آب طبیعی معمولا دارای نمک های محلول است آب معمولا در هنگام عبور از محیط های گوناگون به خصوص محیط های آهکی مقداری از کربنات ها را در خود حل میکند که این کربنات ها همراه یونهایی مثل کلسیم ، منیزیم و ... باعث ایجاد سختی موقت می شود که با جوشاندن از بین می رود. البته یونهای منیزیم و کلسیم و سایر یون های فلزی ایجاد سختی دائم می‌کنند.

سختی آب باعث رسوب کردن صابون در آب می شود.

به همین دلیلی بهترین آب برای استفاده در صنعت آب بدون یون می باشد اما تهیه آب هزینه های بالایی دارد. بنابراین در اکثر واحد های صنعتی و آزمایشگاهی از آب مقطر استفاده می شود.

آب طبیعی معمولا از دو جز تشکیل شده است :

1. قسمت حلال ( آب )

2. قسمت مواد حل شده ( انواع نمک ها و یون ها) در اثر حرارت آب بخار شده و نمک های موجود در آب باقی می مانند اگر بخار آب را سرد کنیم بخار مجدد به آب تبدیل شده و آب مقطر بدست می آید.

خواص آب مقطر : وجود ناخالصی ها در آب باعص ایجاد رسوب در دستگاه های حرارتی و دیگ بخار می شود و این عمل طول عمر دستگاه را کاهش می دهد. همچنین بخاری که از آب های ناخالص تولید می شود دارای کیفیتی پایین می باشد برای مثال سیلیس همراه بخار خارج شده و در اثر سرد شدن روی توربین رسوب می کند.

تاریخچه آب مقطر

تاریخچه استفاده از آب مقطر به 200 سال پس از میلاد مسیح بر می گردد که برای تهیه آب نوشیدنی در زمان های کم آبی و خشکسالی ، از تقطیر آب دریا استفاده می کردند. نوع دیگری از آب که در آزمایشگاه ها به کار برده می شود ، آب دیونیزه می باشد. تفاوت آب مقطر و آب دیونیزه در درصد خلوص آنها می باشد آب مقطر را به وسیله دستگاه های معمولی آب مقطرگیری تهیه می کنند و این آب توسط شیلنگی از دستگاه خارج می شود و در ظرف استریل جمع آوری می شود و بدین صورت آب مقطری که فاقد املاح نمکی است به دست می آید اما آب دیونیزه درجه خلوص بالاتری نسبت به آب مقطر داردو برای تهیه آن از دستگاه دیونایزر استفاده می کنند.

آب حدود 60 درصد از بدن ما را تشکیل می دهد. این امر باعث می شود که مایعات اضافی یکی از مهم ترین چیزهایی باشد که مردم برای زندگی روزانه نیاز دارند. لازم است برای جلوگیری از تشنگی و گاهی حتی فشار غذا به سمت پایین در معده از آب استفاده کرد. نکته اینجاست که کدام نوع آب برای نوشیدن روزانه ضروری است. برخی افراد ترجیح می دهند آب مورد نیاز خود را از لوله کشی آب های موجود تامین کنند، و برخی از مردم هنوز تمایل به آب مقطردارند. در مطالعه ای که توسط تگزاس A & M انجام شد، مشخص شده است که آلودگی نیتریت در آب شیرین ممکن است باعث ایجاد نقایص مادرزادی مانند شکاف شکم یا اندام های گمشده شود.

یکی دیگر از فلزاتی که ممکن است در تامین آب شهری یافت شود، به نام باریم که باعث مشکلات و آسیب بیشتر به قلب می شود. خوشبختانه، آبی که استاندارد آژانس حفاظت محیط زیست (EPA) را گذرانده باشد. نباید اینگونه فلزات را در ترکیب خود داشته باشد. بیش از 85،000 آلاینده را می توان در آب مشاهده کرد. این آلاینده ها ممکن است آسیب رسان باشد.

تقطیر آب می تواند نوعی تصفیه کردن آن برشمرده شود. محققین برتر حوزه سلامت تقطیر را بهترین روش برای از بین بردن آلودگی های مضر و ایجاد خلوص بالای آب آشامیدنی می دانند. آب برای عملکرد بدن حیاتی و همچنین مصرف آب خالص برای داشتن جسمی سالم ضروری می باشد. توجه به این نکته ضروری است که همه ما در مورد اهمیت وجود مواد معدنی در رژیم غذایی سالم آگاهی داریم . آب مقطر نه تنها آب مقطر چیزی است که بهترین شرکت ها در فرایندهای تجاری خود متکی هستند. دلیل آن این است که تقطیر، پایه پاک ترین و قابل اعتماد ترین مواد شیمیایی برای محصولات خود را فراهم می کند. استفاده های صنعتی زیادی از تقطیر وجود دارد. تقطیر یک فرایند است که مایع را از مواد دیگر جدا می کند با استفاده از تغییرات در نقاط جوش. این محصول به طور گسترده ای در آب آشامیدنی، آب فراکتال، روغن پالایش و غیره استفاده می شود. ما بر روی آب مقطر و بسیاری از کاربردهای قابل توجه آن تمرکز خواهیم کرد، که می تواند از پخت و پز و نوشیدن، ساختن صابون و کنسرو کردن استفاده کند. ممکن است فکر کنید که این آب برای تغذیه نوزادان و آزمایشات آزمایشگاهی استفاده می شود اما خیلی بیشتر است. بسیاری از مردم اعلام می کنند که آب شیرین منبع خوبی برای آب آشامیدنی است زیرا دارای مواد معدنی بسیاری است که بدن انسان نیاز دارد. آبهای زیرزمینی یا آب سطحی پر از مواد معدنی هستند؛ زیرا آنها از سنگها عبور می کنند که عمدتا از مواد معدنی تشکیل شده اند. آب یک ماده معدنی است و هنوز به آن نیاز داریم که بدون آن ما می میریم.

موارد مصرف و کاربرد آب مقطر

1. جهت استفاده های حساس نظير استفاده در کوره های القايی ، کاربردهای شستشو و آبکاری قطعات فلزی ، مصارف داروسازی ، استفاده در آزمايشگاه های طبی ، استفاده در بيمارستان ها ، آندايزينگ آلومينيوم ، استفاده در آزمايشگاه های فنی و خدماتی ، کاربردهای حساس نظامی - صنعتی از قبيل انرژی اتمی ، کاربردهای حساس صنعتی و ...

2. جهت استفاده در سيستم خنک کاری برخی کوره ها ، استفاده در آزمايشگاه های طبی ، انجام واکنش های شيميايي صنعتی ، استفاده در بيمارستان ها ، کاربردهای شستشو و آبکاری قطعات فلزی ، توليد مواد شيميايي که در توليد آنها آب استفاده می شود ، استفاده در آزمايشگاه های فنی ، استفاده در آزمايشگاه های دانشگاه ها ، کاربردهای مختلف صنعتی و ...

3. جهت انجام واکنش های شيميايي صنعتی ، شستشوی قطعات حساس پس از توليد ، استفاده در سيستم خنک کاری ماشين آلات صنعتی که در اثر کار کردن داغ می شود ، توليد مواد شيميايي که در توليد آنها آب استفاده می شود ، استفاده در آزمايشگاه های دانشگاه ها ، کاربردهای غير حساس صنعتی و ...

از جمله مصارف دیگر :

1. تولید آب اسید : برای تولید آب اسید از آب مقطر استفاده می شود.

2. در صنعت طلا سازی

روش تولید آب مقطر

روش های مختلف برای تولید آب مقطر وجود دارد:

1. جوشاندن و تقطیر کردن

2. عبور آب از روی رزین

3. تصفیه به وسیله فیلترهای اسمز معکوس و نانو فیلتر ( از طریق دستگاه )

آب مقطر تولیدی شرکت کیمیا تهران اسید به روش سوم تولید می شود.

طرز تهیه و تقطیر آب مقطر:

1. دیگ را تا سه چهارم حجم آن از آب معمولی (آب جاری یا آب چشمه) پر کنید.

2. درب دیگ را بسته و لوله پلاستیکی را روی زائده سوپاپ دیگ سوار کنید و آنرا کاملا آب بندی کنید که بخار از آن خارج نشود.

3. منبع حرارت را روشن کنید (گاز بهترین است).

4. لوله 150 سانتیمتری پلاستیک را به سر لوله مسی یا استیل وصل کرده و لوله 100 سانتیمتری را نیز به انتهای لوله مارپیچ محکم کنید.

5. لوله مارپیچ را در سینک ظرفشویی قرار داده و راه خروج آب ظرفشویی را ببندید.

6. شیر آب را باز کنید تا لوله مارپیچ کاملا زیر آب بماند.

7. سر خروجی لوله پلاستیک را درون طرف تمیز وارد کرده و با گیره محکم کنید که دستتان آزاد باشد.

8. با دقت مواظب لوله پلاستیک باشید که پیچ خوردگی یا انسداد نداشته باشد و عمل عرقگیری با اشکال مواجه نشود.

9. مواظب درجه حرارت دیگ باشید و دایم آنرا کنترل کنید.

درجه حرارت حدود 95 درجه سانتیگراد.

بسته بندی آب مقطر

آب مقطر در گالن های 20 لیتری ، بشکه های 220 لیتری و تانکرهای 1000 لیتری موجود می باشد.

دانلود آنالیز :
دانلود دستورالعمل :
دانلود کاتالوگ :
  • نام :
    ایمیل :
    پیغام :